Ukrajina očami ľudí a médií

Autor: Jan Kendera | 3.3.2014 o 18:30 | (upravené 3.3.2014 o 19:24) Karma článku: 8,64 | Prečítané:  626x

Žijeme v dobe internetu a správy z celého sveta máme ako na dlani on-line. Žijeme doma v Európe, naučení na svoj kolobeh dňa. Správy zo zahraničia o útokoch, atentátoch, povstaniach, vzburách a krvavých štrajkoch sú z globálneho hľadiska štatistika. To že sa denne strieľa a zabíja niekde v Afrike či v Afganistane a z času na čas v dákej banánovej republike, je pre každého akási nudná rutina. Teraz sa však niečo obdobné deje na Ukrajine, u susedov, chodíme tam na lacné cigarety a dosť Slovákov tam má aj rodiny. To čo sa na Ukrajine deje je stále neporovnateľné so spomínanými „rutinovími“ masakrami a už nám skáče husia koža. Prirodzene...

Po týždňoch anarchie, zvrhnutí prezidenta a stálej blokáde parlamentu sprevádzanej tuctami mŕtvych sa na Ukrajinu začínajú sťahovať cudzie vojská, ruské. Médiami prešla vlna protiruských ohlasov. Napokon, keď skupina uniformovaných a bez výložiek len tak zoberie domácim zbrane, je to divné. Všetci však ukazujú prstom len na Rusov. A čo mali Rusi urobiť? Čakať kým sa tam vylodí NATO?

Všetci tvrdia, že na Ukrajine sa všetko začalo kvôli neochote vlády a prezidenta vstúpiť do EU. O Ukrajine toho vieme naozaj málo a hlavne niektoré médiá. V mojej práci na obchodných lodiach sa pravidelne stretávam ako s Rusmi, tak s Ukrajincami. Jeden starší dôstojník, žijúci v Mariupole pri Azovskom mori, mi ešte dávno pred Majdanom povedal, že ísť do EU je pre Ukrajinčanov skôr mínus. Určite pre východných. Na východ od rieky Dneper ľudia nepoznajú ukrajinský jazyk, vravia Rusky. Do práce a vysokých škôl to majú bližšie do Rostova na Done než do Kyjeva a navyše tam majú aj polovicu rodiny. Skratka, bohatší a rusky hovoriaci východ potrebuje dobré prepojenie a vzťahy s Ruskom. Niečo iné môže byť západ Ukrajiny, ktorý je chudobnejší a Ukrajinsky hovoriaci.

Jeden mladší dôstojník z Vladivostoka (ktorý má bližšie do Tokya či na Aljašku než do Moskvy) mi tiež ponúkol svoj pohľad na Ukrajinu. Saša, žijúci neďaleko Kamčatky sa narodil v Irkutsku pri Bajkale, no jeho otec prišiel práve z Ukrajiny. Na Oranžovú revolúciu sa díva ako na chvíľku radosti pre Ukrajinu, ktorá akoby vykríkla z tmy do prázdna: „Sme suverénny štát!“. Podľa Sašu Ukrajina vždy záležala od Ruska a mu patrila. A ukrajinský jazyk je pre jeho otca ktorý žil na Ukrajine celú mladosť, snaha západnej časti viac sa oddialiť od ruského vplyvu. Celý jazyk prešiel zmenami a samotní Ukrajinci tomu nerozumejú. Zaujímavý bol pre mňa aj Sašov názor na vojnu v Osetsku. Inváziu Ruských vojsk len schvaľoval a pritom nepatrí k vyznávačom Putina.

Toto sú len subjektívne názory pár ľudí.

Ja osobe si myslím že Ukrajina by nemala ísť do EU. Pri najhoršom len osamostatnená západná časť. Majdan schvaľujem len z jedného dôvodu. Na Ukrajine vládne korupcia a mafia. To mi potvrdil každý kapitán obchodnej lode, ktorý tam bol. Títo kapitáni doplávali do iných skorumpovaných banánových, kokosových či ópiových a kokaínových prístavov po celom svete, no v prístavoch ako Odesa či Sevastopoľ je to podľa nich vždy iná káva. Už dopredu si pripravia niekoľko obálok pre policajtov, colníkov a iné prístavné autority aby mohli bez horšej ujmy do prístavu vplávať, vyložiť, naložiť a odplávať.

 

O Ukrajine sa toho skutočne veľa nevie a takisto ani o Rusku. Žijeme v príliš veľkej demokracii a lobizme, aby sme vedeli podať objektívny názor na Ukrajinu. Nepáči sa mi ako ľahko sa Rusom podarilo obsadiť Krym, ale pre mňa je to stále lepšie ako nechať tam pustiť NATO. V Kyjeve sa to zvrhlo do silnej anarchie a vývoj bude ešte dramatický. Na Kryme je 60% rodených Rusov. Navyše Ukrajina podpísala isté zmluvy s Ruskom, ktoré tam má vojenské základne. Čo sa stalo na Kryme nie je celkom invázia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?